čtvrtek 19. června 2014

Camino Real de Tierra Adentro II


V Zacatecas jsme dokázali strávit čtyři dny. I když jsme o tomto městě předtím vůbec neslyšeli, udělalo na nás dobrý dojem. Útočiště jsme našli přes couchsurfing u Luise, se kterým jsem strávili pár skvělých dnů. Od Queretaro jsme taky byli každý den na kole, tak se Zacateca nabízel jako vhodné místo na pořádný odpočinek.
Jako vždy, uběhlo to strašně rychle a nám se opět nechtělo zpátky na cestu, zvláště, když jsme měli tak výborného hostitele a příjmné zázemí. Celou dobu jsme měli nádherné počasí, které je tu ale zřejmě po celý rok.
Obchůdek s módou v Zacatecas.
Nádherné barokní průčelí katedrály v Zacatecas.
S vystudovaným architektem Lu jsme měli skvělou příležitost se hlouběji seznámit s historií a architekturou města.
Na vyhlídce se "zacateťákem" Lu.

Pohled na město seshora.

Podívali jsme se i do dolů, které jsou jen pár bloků od centra.

Z celkových asi deseti pater jsou turistům zpřístupněny dvě patra.

O návštěvu dolů je velký zájem mezi Mexičany

V dolu s líbivým názvem "El Eden" zemřelo v průměru 8 lidí denně 

Pohled na město z lanovky, kterou tu postavily Švýcaři.

Z bývalého františkánského kláštera...

...je teď muzeum masek

S kamarády Lu jsme povčeřeli tradiční mexické Antojitas a českou česnečku. 


Ze Zacatecas do Parral del Hidalgo

Ze Zacatecas jsme odjížděli teoreticky odpočinutý a plný sil na pokoření dalších tisíce kilometrů. Tímto pro nás skončila hustě obydlená část Mexika, dál jsme jeli krajinou s občasnými vesničkami a další větší město bylo až Hidalgo del Parral ve státě Chihuahua. Nechtěli jsme už jet po velkých silnicích, ale ze Zacatecas to bylo nejjednodušší a nejrychlejší. Až do Fresnillo jsme tak uháněli po hlavní cestě s hodně aut, ale aspoň tu byla široká krajnice. Pak jsme sjeli z hlavního tahu a od Fresnillo jsme pokračovali západním směrem na Durango. Dopravy rapidně ubylo, ale nakonec ubyl i asfalt. A to jsme se ještě ptali šerifa v Montemariano, kde jsme strávili noc, jak je to s cestou dál na západ a potvrdil nám, že by to mělo být zpevněný. Asfalt byl ale jen 30 km do El Centro a pak "pura tierra". Opět se potvrdilo, že lidé moc neví, jak to vypadá 20 km za jejich domem. V obchůdku v El Centro jsme si koupili něco na oběd a mezitím se s námi pár domorodců dalo do řeči. Ptali se nás, co nás vedlo do těchto končin. Prý před deseti lety tu projížděl taky jeden cyklista. Vymlátil se při jednom sjezdu pár km před městem a museli ho vzít na zašívání do nemocnice do Fresnillo. "Pocházel odněkud z Československa nebo tak nějak", vzpomínal matně. Vida, i tady v těchto končinách šíří Češi slávu své země.
Pokračovali jsme po obědě dál a opravdu jsme projížděli pár místy, kde se musí hodně přibrzdit: to když jsme přejížděli vyschlé potoky, po každé to prudce sjelo dolů a prudce nahoru. Nebyl to úplně jednoduchý úsek mezi El Centro a Maderou, přejížděli jsme pohoří hor střídavě nahoru dolu po kamenito-štěrkové cestě hlemýždím tempem. Za to byla cesta jen naše, za celou dobu kolem nás projela tak tři čtyři auta a výhled z průsmyku, kam jsme se horko těžko škrábali skoro celý den, byl úžasný.
Zabralo nám to sice jen dva dny, ale opět jsme skoro líbali asfalt, když jsme se na něj dostali. V Madeře jsme pak překročili obratník Raka a tím jsme oficiálně opustili tropickou oblast. Tropické teploty jsme však měli až do Nového Mexika.
Víceméně severním směrem jsme mířili k našemu poslednímu většímu městu a dalšímu důležitému důlnímu centru - Hidalgo del Parral. Trvalo nám to dalších pět dní, během kterých jsme minuli jen pár vesnic. Po každé jsme ale potkali milý lidi, kteří nám pomohli najít místo na spaní, kteří nás výborně nakrmili a se kterými jsme se skvěle pobavili.

Odpočinek v El Centro.
Vasco de Quiroga je na půl cesty mezi El Centro a Madera.
Příjezd do Vasco de Quiroga...
....kde nám místní nabídl spaní v jednoduchém neobývaném domku.
Přes protidobytčí prahy to chce trochu zručnosti.
Polopouštní krajina u města Durango.
Pohled do údolí z průsmyku mezi vesnicemi El Centro a Madera.
Skvělé mexické tortily podávané přímo na náměstí v Gualterio, přijeli jsme práve včas na parádní večeři.
Během cesty po Mexiku jsme spali i v místní knihovně (v Antonio Amaro)...
...nebo v jedné ze tříd základky (v San Juan del Rio)
Se členy atletického klubu San Juan del Rio
Velkolepá hacienda, co spíš vypadá jak kostel
A nakonec Hidalgo del Parral, naše poslední větší mexické město

GPS Trasy



Day 376 - Zacatecas > Montemariana

Day 377 - Montemariana > Vasco de Quiroga

Day 378 - Vasco de Quiroga > Gualterio

Day 379 - Gualterio > Antonio Amaro

Day 380 - Antonio Amaro > San Juan del Rio

Day 381 - San Juan del Rio > Alamillo

Day 382 - Alamillo > Revolucion

Day 383 - Revolucion > Hidalgo del Parral






úterý 3. června 2014

Camino Real de Tierra Adentro I (Vnitrozemská královská cesta)

Santiago de Queretaro > San Miguel de Allende > Guanajuato > Lagos de Moreno > Aguascalientes > Zacatecas




Z Queretaro jsme měli velké dilema, jak budeme pokračovat. Většina cyklistů směřuje na Guadalajaru a potom po tichomořském pobřeží do Mazatlanu nebo Tomolobampo a trajektem na Kalifornský poloostrov a klasickým “road tripem” ke hranicím s USA. Evelýna nám rozhodování usnadnila. Z Queretaro se přímo nabízí krasný dvoudenní cyklovýlet přes dvě města, které jsou na seznamu UNESCO: San Miguel de Allende, vzdálené 60 km a Guanajuato vzdálené dalších 70 km. To nám v podstatě dalo směr na další měsíc - víceméně jsme kopírovali trasu, která nese název Camino Real de Tierra Adentro (Kralovská cesta do vnitrozemí) vybudovaná Španěly během jejich nekonečného hledání zlata vedoucí od Mexico City až po Santa Fe v Novém Mexiku, dnes součástí USA. Projížděli jsme několika hornickými bohatými městy (Guanajuato, Zacatecas, Hidalgo del Parral), odlehlými oblastmi, borovicovými lesy a úchvatnými kaňony v pohoří Sierra de Tarahumara a polopouští na severu provincie Chihuahua. Za celou dobu jsme potkali jen jednoho cyklistu - Číňana Nicka. Dohromady jsme až do hranic s USA najeli 2237 km během 33 dní.


Z Queretaro do San Miguel de Allende


Nebýt Evelýny a jejího omezeného času asi bysme se jen tak neodhodali dál pokračovat. Balení nám jako vždy, když se někde delší dobu zdržíme, zabralo celé dopoledne. Až neuvěřitelný, kolik se toho vejde do těch brašen, kolik věcí si bereme sebou.
Byla neděle, když jsme se rozhodli pokračovat a tak po cestě byli vidět silniční cyklisté, jiní se zas scházeli k nedělní bohoslužbě. Těsně po takové jedné bohoslužbě jsme po dlouhé době potkali dálkového cyklistu. Neměl sice brašny na kole, protože se jen jel projet po okolí Queretaro, ale i tak jsme mu věřili. Byl z Číny a jmenoval se Nick.
Cesta, kterou jsme si vybrali z Queretaro se postupně změnila z dálnice na kamenito-štěrkovou, až jsme se báli, aby úplně neskončila. Naštěstí nám kolemprojíždějící auto potvrdilo, že skutečně po této cestě necestě se dá dostat až do našeho cíle San Miguel de Allende. Čekal nás ale pěkně nepříjemný sjezd po kamenech, až z těch vibrací rozbolely ruce a hlava, nemluvě o trpících nosičích a brašnách. Uklidnit jsme se mohli snad jedině nádherným výhledem do okolí, který se cestou dolů nabízel a obědem, který na nás čekal dole ve vesnici.
Ani jsme moc nevěděli, kam jedeme, a tak nás mohlo potěšit vlastně cokoli. Do San Miguel de Allende jsme přijeli z východu. Celý město jsme měli jak na dlani, než jsme sjeli dolů na hlavní náměstí, kde se majestátně vypínala katedrála. Bylo tak akorát na čase se ubytovat a hlavně si dát pořádnou večeři.
Fotka na rozloučenou
a může se vyrazit z Queretaro
Povinná zastávka na zmrzlinu
Koňská eskorta na cestě z Queretaro
Na Aljašku je to tudy ?
Hned po písku asi nejhorší možný porvrch, výhled ale nádhenrý a oběd už na dohled
Zapomenutá mexická vesnice s obrovským kostelem
Snad nejpřímnější část cyklistického dne je u jídla a zvlášť u mexického - dne se podávají tacos
A jsme tu - v San Miguel de Allende
Jak svatební dort nám připadala katedrála na hlavním náměstí. Po tom celodenním workoutu by se do ní nejradši zakousl.
Nedělní bohoslužba
Tato benzinka už má za zenitem
San Miguel de Allende je prý disneylandem pro americké důchodce
Dobré ráno s ... vyfouklou duší
Day 364 - Santiago de Queretaro > San Miguel de Allende

Ze San Miguel de Allende do Guanajuato


Další den jsme pokračovali hitparádou UNESCO měst, tentokrát nás čekalo Guanajuato. Na tento den zřejmě Pepa nebude vzpomínat v dobrém. Jeho kolo se před Evelýnou předvedlo jak mohlo, za ten den musel vyměňovat duši asi čtyřikrát. Přitom se jelo tak krásně: asfaltová cesta, minimální doprava, krásné výhledy a klidné počasí. 
Ani se to už nezdálo, jak jsme neustále zastavovali, ale nakonec jsme se do Guanajuato dostali za světla. Příjezd do města byl ale fenomenální. Napřed jsme museli projet tunelem, poté vystoupat po prudké kamenité cestě na jeden vršek, abysme to zas celý sjeli po úzkých klikatých uličkách. Zastavili jsme u prvního hostelu, na který jsme narazili.
Cyklistická idylka...
...se rázem může změnit v noční můru.
Opět ta děsná kamenitá cesta a ještě do kopce.
A pak úzkými uličkami z kopce do centra.
I brouk si tudy našel cestu.
Dvoupatrové město - nadzemní a záhadné podzemní
Day 365 - San Miguel de Allende > Guanajuato

Z Guanajuato do San Cristobal


Když jsme vyjížděli další den ráno z Guanajuato, asi poprvé mi byla GPS na prd. Nejjednoduší způsob, jak se z města dostat je vjet do podzemní části města, do tunelů. Tam jsme se ale museli spolehnout na místní, kteří zrovna čekali jako v metru na autobus, protože jsem tam nechytal signál a ve změti tunelů bylo těžké se vyznat. Nakonec jsme cestu ven našli a pak už jen zbývalo sjet dolů k autobusovému nádraží, kde na nás čekal Jorge - bratr pána, který nám půjčil v Queretaru kolo. Až neuveřitelný, že to proběhlo takhle hladce. Vrátili jsme kolo, za to jsme dostali od jeho manželky nějaký mexický pamlsky. Rozloučili jsme se s Evelýnou, která nasedla na autobus směr Queretaro a Jorgem, který vzal kolo a odjel domů. Sedli jsme si před nádraží na bobek a plánovali, kam dál pojedeme. Moc jsme totiž nevěděli, kam se poté dá jet. Nakonec jsme se rozhodli pro nejjednodušší variantu - po dálnici přímou cestou na Silao a dál jihozápadním směrem. Jako v království tequily jsme si připadali, když jsme projížděli kolem polí s agáve. které se rozkládali za Silao. Vždyť je to, co by kamenem dohodil do státu Jalisco, proslavený právě pěstováním agáve, což základní surovina ve výrobě tequily.
Zamyšlená snídaně v hostelu v Guanajuato.
Městský trh - hledá se čaj Jamajka a čerstvý džus
Čekání na džus
Callejon del Beso
Městské divadlo v Guanajuato

Jeden z vjezdů...

...do tajemného podzemního města.

A lanovkou nahoru...
...odkud je město srozumitelnější.
Pohled na město seshora...

...a opět zespoda.
Poděkování a loučení na nádraží v Guanajuato.
Tequilový ráz krajiny na jih od Silao.
Agáve, kam se nepodíváš.
Day 366 - Guanajuato > San Cristobal


Ze San Cristobal do Zacatecas


Noc jsme strávili přes cestovatelskou komunitu u Gerarda, který bydlel hned u Centro Fox v obci San Cristobal. Cestou tam jsme si lámali hlavu, cože to je Centro Fox, nějaká pobočka hollywoodské produkce? Na vrátnici nám to osvětlili. Je to vzdělávací instituce exprezidenta Foxe, který se v San Cristobalu narodil a vyrůstal. Kolem ní je nalepeno pár firem a v budoucnu se plánuje, že se tu vytvoří obrovský administrativní centrum, jistě potěšující zpáva pro majitelku místní taquerille, kde se na oběd scházejí místní pracanti.
Další velký město Leon jsme jen projeli, ale vezem si odtud velmi praktickou věc: spirálu na ohřev vody za 20 pesos. Nejprve jsme se ji obávali, ale teď si s ní každé ráno děláme čaj nebo kafe nebo instantní kaši. V Mexiku je dostup k elektřině daleko lepší a snažší než třeba ve Střední Americe nebo Bolívii.
Nekonečné stoupání z města a nakupování na další dny nás trochu zbrzdilo a moc daleko jsme se už nedostali. Úkol jsme ale splnili - za městem jsme se fotili u našeho 18 000. kilometru. Blížil se večer a my přemýšleli, kde složíme hlavy. Zkusili jsme taktiku, kterou jsme docela často používali v Argentině v Patagonii: zeptat se v estanciích neboli v Mexiku ve fincách či rančích. U jedné takové jsme se zastavili. Nejprve nás směroval k jiné fince, ale pochvíli polevil a nechal nás postavit si stan naproti na zahradě, kterou zřejmě pronajímá na různé fiesty. 
Další den jsme se probudili a jako vždy jsme neměli ponětí, co ten den přinese za překvapení. Plánovali jsme dojet někam k Aguascalientes, ale po 15 km u Lagos de Moreno nás zastavilo auto s tím, jestli nechceme s nimi posnídat. Že jsou členy místního cyklistického klubu a že se zrovna sjíždějí posnídat a že by je zajímala naše cesta. Chtěli jsme pokračovat v cestě, ujeli jsme jen 15 km, ale řekli jsme si proč ne, vždyť už nikam nepospícháme. Ukázalo se, že vlastní moc pěkný areál s bazény, spa a chatičkami na přespání a že zrovna večer pořádají pravidelnou noční cyklojízdu. Tomu dáváme palec nahoru, víc takových pravidelných cyklojízd i v jiných mexických a latinskoamerických městech. Ani nás nemuseli dlouho přemlouvat, rozhodli jsme se, že na noc zůstáváme a cyklojízdy se zúčastníme. Nakonec z toho byl moc přijemně strávený den i večer.
Další den jsme kupodivu velmi klidnou cestou dojeli až do Aguacalientes, známý především Národním muzeem smrti. Mz jsme se tam teda neodvážili vstoupit, ale Mexičané obecně rádi mluví o smrti, pro ně to rozhodně není žádné tabu a to téma berou s humorem.
Do Zacatecas jsme se dostali až druhý den. Museli jsme překonat jeden průsmyk a poté nás čekal nádherný sjezd až k úpatí hory provrtané těžebními tunely, vedle které se Zacatecas rozkládá. Město bylo vidět už 30 km předem a celé dopoledne jsme ho měli před očima. Zacatecas byla naše další delší zastávka. Útočiště jsme našli u Luise přes couchsurfing.

Na nejlepších tacos ve městě s Gerardo
Přenocování na ranči
Vřelé přivítání v cyklistickém klubu města Lagos de Moreno
Denní projížďka po městě...
...s Andreou a v triku místního cyklistického klubu
A noční projíďka městem, tak jako každý čtvrtek
Pěkně se vyšnořit a...
...může se vyrazit na poctivou mexickou hostinu. Byli jsme pozvání nadšeným účastníkem cyklojízdy Chuyem. Děkujeme !!!
Jedno z našich dalších nočních útočišť - Rancho Santa Fe del Campo na cestě mezi Aguascalientes a Zacatecas.   
Takto vypadá easy camping v Mexiku - je tu eletřina, světlo, střecha nad hlavou (Rancho Santa Fe del Campo)
Camino Real je zapsaná v UNESCO